Saturday 24 December 2011

Rancangan Pengajaran Untuk Laporan Sains

 Rancangan mengajar

Kelas 
:
Tadika



Tarikh
:
31-Disember-2011



Masa 
:
20 minit



Bilangan Murid
:
15 Orang



Umur 
:
4-5  Tahun



Tema
:
Alam Sekitar



Tajuk
:
Bayang-bayang(Boleh Dilihat Tetapi Tidak Boleh Ditangkap)



Tunjang Utama
:
Sains dan Teknologi



Standard Kandungan              
:
(ST 5.1) meneroka fenomena alam yang biasa dijumpai seperti cuaca, pelangi dan bayang-bayang



Standard Pembelajaran          
:
(ST 5.1.1) menghasilkan bayang-bayang menggunakan pelbagai objek



Kesatuan Tunjang                  
:
(KTI 1.2.3) menghasilkan karya kreatif yang mudah melalui pelbagai aktiviti



Objektif 
:
Di akhir sesi pembelajaran dan pengajaran, kanak-kanak dapat
1.    menghasilkan bayang-bayang dengan menggunakan pelbagai objek



Bahan
:
Kertas mahjong, pen marker, lampu suluh, alatan mewarna

MASA
LANGKAH
CATATAN (ABM)
3 minit
(set induksi)
1.    Kanak-kanak duduk dalam bulatan besar
2.    Kanak-kanak menjalankan aktiviti circle time
3.    Kanak-kanak ditanyakan beberapa soalan mudah berkaitan bayang-bayang seperti :
Ø  Adakah mereka pernah melihat bayang-bayang?
Ø  Bilakah bayang-bayang akan muncul?
Ø  Bolehkah kita memegang bayang-bayang?
4.    Kanak-kanak diterangkan terlebih dahulu berkaitan konsep asas bagaimana bayang-bayang terbentuk, iaitu, cahaya tidak boleh melalui objek yang legap, maka terhasillah bayang-bayang di belakang objek tersebut
5.    Kanak-kanak dan guru kemudiaannya menyanyikan lagu berkaitan bayang-bayang.

·         Lirik lagu bayang-bayang

Ada bayang (2x)
Ada bayang
Belakang kita
Warna hitam (2x)
Warna hitam
Takutnya
Kita bangun
Dia bangun
Kita duduk
Dia duduk
Kita jalan
Dia jalan
Kita lari
Dia ikut

8 minit
(langkah 1)
1.    Kanak-kanak duduk dalam bulatan besar dan lampu kemudiannya dipadamkan
2.    Kanak-kanak dibiarkan berada dalam keadaan gelap buat seketika dan perhatikan apa reaksi mereka.
3.    Lampu suluh di nyalakan dan disuluhkan kepada satu objek
4.    Kanak-kanak diminta untuk perhatikan bayang-bayang yang wujud di sebalik objek berkenaan
5.    Kanak-kanak kemudiannya diminta berada di belakang cahaya lampu suluh
6.    Letakkan satu objek (kereta mainan) dan halakan cahaya lampu suluh tepat ke arah objek berkenaan
7.    Kanak-kanak diminta perhatikan apakah imej bayang-bayang yang terhasil
Ø  Adakah bayang-bayang serupa dengan objek sebenar?
Ø  Adakah bayang-bayang sama saiz dengan objek sebenar?
8.    Ulang langkah 6 dengan menggunakan objek lain yang kanak-kanak minta

·         Lampu suluh
·         Kereta mainan
·         Objek lain sebagai bahan ujian
8 minit
(langkah 2)
1.    Kanak-kanak dibahagikan kepada 3 kumpulan kecil
2.    Setiap kumpulan diberikan bahan untuk menjalankan aktiviti secara berkumpulan
3.    Kertas mahjong di tampalkan di dinding
4.    Dalam kumpulan, seorang kanak-kanak akan menghalakan lampu suluh ke kertas mahjong
5.    Seorang kanak-kanak lain pula akan membuat satu bentuk menggunakan tangan sendiri bagi menghasilkan bayang-bayang berupa haiwan
6.    Guru melakar bayang-bayang yang dihasilkan oleh kanak-kanak pada mahjong menggunakan pen marker
7.    Langkan 5 di ulangi oleh ahli kumpulan masing-masing secara bergilir bagi merasai pengalaman bermain dengan bayang-bayang

·         kertas mahjong
·         sellotape
·         pen marker
·         lampu suluh
8 minit
(langkah 3)
1.    Setiap kumpulan diberikan alatan mewarna untuk menghias hasil lakaran bayang-bayang mereka yang terdapat pada kertas mahjong
2.    Setiap bayang-bayang hendaklah di labelkandengan betul
3.    Pamerkan hasil kreativiti di hadapan kelas

·         alatan mewarna / menghias
3 minit
(refleksi)
1.    Kanak-kanak bersoal jawab dengan guru mengenai aktiviti yang telah dijalankan
2.    Kanak-kanak menyanyikan lagu bayang-bayang sekali lagi bersama-sama
3.    Kanak-kanak diminta mengemas dan menyimpan semula semua bahan yang telah digunakan di tempat yang betul.

·         Lirik lagu bayang-bayang


No comments:

Post a Comment

b.g